Jazdę terenową określa się jako jazdę po drogach nieutwardzonych. Definicja ta jest jednak tak szeroka, że nie da się jednoznacznie określić, z czym muszą zmierzyć się uczestnicy tych wypraw. Zanim wyruszymy na off-road, powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować. Szczególnie jesienią, kiedy rośnie ilość opadów deszczu, musimy odpowiednio zadbać o nasze bezpieczeństwo.
Jak przygotować się na off-road jesienią?
Off-road jesienią może być bardzo wymagający. Na naszej drodze normą będą skały, rosnące korzenie drzew, bagna, a także miejsca, w których możemy zaklinować koła. Niewątpliwie w takich warunkach nietrudno o uszkodzenie samochodu.
Przygotowania do wyprawy off-roadowej jesienią należy rozpocząć od listy wyposażenia. Tutaj powinniśmy przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek i spakować tylko te rzeczy, które faktycznie okażą się być przydatne. W pierwszej kolejności warto upewnić się, czy mamy wszystkie potrzebne dokumenty. Pamiętajmy o prawie jazdy, paszporcie, wizach czy niezbędnych biletach. Kolejnym niezbędnikiem będzie oczywiście ładowarka samochodowa i nawigator GPS. Sprawdzamy, czy nasze urządzenie ma wgrane mapy dróg, które będziemy zwiedzać. Warto też przeanalizować, czy nie napotkamy po drodze żadnych przeszkód, które mogą znacznie opóźnić lub uniemożliwić naszą podróż. Gdy mamy już określony cel podróży, powinniśmy dowiedzieć się, co może nam się przydać w miejscu, do którego się wybieramy. Przydatna może być również przenośna kuchenka, pojemniki na wodę do picia i mycia, latarki, lampa gazowa, proste sztućce, naczynia, a przede wszystkim odpowiednia odzież. Szczególnie jesienią, gdy pogoda jest zmienna, a ryzyko opadów wysokie niezbędne będą kurtki przeciwdeszczowe i odzież termo aktywna.
Wyposażenie auta na jesienny off-road
Wyprawa w nieznane oznacza staranne przygotowanie naszych samochodów tak, aby ich stan techniczny nie stanowił zagrożenia dla zdrowia i życia pasażerów. Z dużym prawdopodobieństwem większą część trasy pokonamy po trudnych, nieutwardzonych drogach. W tym celu powinniśmy zaopatrzyć się w najwyższej jakości opony. Cenne są również zapasowe koła, dętki i wyciągarki samochodowe. Dobrze jest też mieć zapas uszczelek i łożysk, ponieważ te elementy bardzo często ulegają awarii. Niezbędny jest również zapas oleju, płynu hamulcowego i wody do akumulatora. Warto zabrać narzędzia, które będziemy mogli wykorzystać do naprawy auta. Pułapki, podnośnik, szekle lub zapas paliwa mogą być przydatne podczas podróży w trudniejszych warunkach. Nie zaszkodzi też, jeśli w trasę zabierzemy CB radio, które na niektórych odcinkach trasy może okazać się bardzo pomocne. Sprawdźmy dokładnie światła, zaopatrzmy auto w apteczkę i gaśnicę. Ogólny stan techniczny pojazdu będzie miał niewątpliwy wpływ na przebieg naszej podróży. Wizyta w serwisie w celu sprawdzenia stanu naszego pojazdu jest w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem. Specjaliści mogą ocenić jakość podzespołów i doradzić, co należy wymienić lub naprawić.