Nowe przepisy prawa o ruchu drogowym z podpisem prezydenta – 5 ułatwień dla kierowców

0
Share

Nowe przepisy ucieszą kierowców. Mają one przyczynić się do usprawnienia czynności związanych z kontrolami drogowymi i ograniczyć biurokrację. Nie dawno temu także prezydent popisał nowelizację. Trzy miesiące od tego momentu prawo zacznie obowiązywać, choć na kilka zmian poczekamy dłużej (na przykład 24 miesiące od publikacji). Powód: wdrażanie rozwiązań technicznych. Oto 5 ułatwień dla kierowców:

1). Koniec z wymianą dowodu i karta pojazdu – ucieszą się właściciele starszych samochodów. Zostaje zniesiony obowiązek wymiany dowodu rejestracyjnego po wypełnieniu wszystkich rubryczek pieczątkami potwierdzającymi badania techniczne pojazdu. Kontrole te pozostają obowiązkowe, ale już od dawna informację o pozytywnym badaniu technicznym stacje przesyłają natychmiast po odbytej kontroli do bazy systemu CEPiK. Policja sprawdzi więc, czy samochód posiada ważne badanie, korzystając z dostępu do danych w CEPiK. Nie będą już wydawane karta pojazdu i nalepki kontrolne: blisko 100 zł zostanie tym samym w kieszeni kierowcy.

2). W drogę bez prawa jazdy – obecnie podczas kontroli policyjnej drogówki trzeba okazać prawo jazdy. Za brak tego dokumentu w czasie jazdy grozi mandat w wysokości 50 zł. Po nowelizacji przepisów prawa drogowego nie będziemy musieli wozić ze sobą prawa jazdy. Policjanci będą sprawdzali uprawnienia w centralnej ewidencji kierowców.

3). Czasowe wycofanie auta z ruchu – nowością będzie możliwość czasowego wycofania z ruchu samochodu osobowego (po wypadku, kiedy uszkodzeniu uległy zasadnicze elementy konstrukcji nośnych) na okres od 3 do 12 miesięcy i tym samym oszczędność na składkach dla ubezpieczyciela. Żeby przywrócić pojazd do ruchu, będzie trzeba wykonać dodatkowe badania techniczne.
Główne zalety samochodów używanych
4). Poza rejestrem przez rok – nowością będzie również możliwość czasowego wyrejestrowania pojazdu na okres maksymalnie 12 miesięcy i możliwość zarejestrowania pojazdu przez starostę w miejscu czasowego zamieszkania.

5). Nowy właściciel, stare tablice – następuje zerwanie związku z oznaczeniem na tablicach auta a faktycznym miejscem zameldowania właściciela. Pojazd może na tych samych numerach zmieniać właściciela. Osoby, które kupią samochód używany, nawet jeśli są zameldowane w innym mieście czy wsi niż poprzedni właściciel, będą zwolnione z obowiązku przerejestrowywania pojazdu, a tym samym oszczędzą 100 zł, które trzeba było wydać na zmianę tablic i nalepek homologacyjnych.

Dodatkowa uwaga – jeśli chcemy kupić nowy samochód u autoryzowanego dealera, wystarczy jeden mail do salonu z prośbą o załatwienie formalności związanych z rejestracją nowego pojazdu. Z salonu wyjedziemy zarejestrowanym autem, ominą nas urzędowe formalności.

Related Posts